Menu

Jak radzić sobie z utratą słuchu

Blog poświęcony problemom ze słuchem. Adresowany jest zwłaszcza do tych, którzy doświadczają właśnie tej przykrej dolegliwości.

Refundacja na aparat słuchowy - jak ją uzyskać

kaletatom

 

hear1468153_960_7201Aparaty słuchowe nie są urządzeniami tanimi, ale na szczęście istnieje możliwość częściowego zrefundowania kosztów ich zakupu. Obecnie sytuacja w Polsce przedstawia się tak, że można otrzymać refundację raz na 5 lat (ew. 3 lata jeśli macie mniej niż 26 lat) w kwocie 700 zł (w większości przypadków). Wyższe kwoty przyznawane są osobom do 26 roku życia (2000 zł), inwalidom wojennym i osobom represjonowanym (1000 zł) oraz w przypadku aparatów stosowanych na przewodnictwo kostne (do 1800 zł). Dodatkowo refundowane są również wkładki uszne.

Żeby uzyskać refundację trzeba przejść przez dość uciążliwą procedurę, jednak możliwość zmniejszenia kosztów zakupu aparatu jest tego warta.

Procedura wygląda w ten sposób, że najpierw należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do specjalisty laryngologa, który wykona bardziej specjalistyczne badania i określi czy aparat jest w ogóle potrzebny. Jeśli tak konieczne będzie wypełnienie wniosku na zaopatrzenie w aparat słuchowy i wkładkę uszną (wniosek musi być zatwierdzony i podstemplowany w wojewódzkim oddziale NFZ). Kolejnym krokiem jest udanie się z powyższym wnioskiem do protetyka, który dobierze rodzaj aparatu i dopasuje wkładkę. Cena aparatu zostanie obniżona o kwotę przyznanej refundacji.

To już właściwie cała procedura i po spełnieniu tych warunków pozostaje już tylko czekać na urządzenie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [bernafon] *.dynamic.mm.pl

    Bardzo dobry artykuł, jeden z tych przydatnych. Czasami ludzie nie korzystają z dofinansowań, bo po prostu o nich nie wiedzą. A prawda jest taka, że to są dosyć duże pieniądze, za taki aparat słuchowy.

© Jak radzić sobie z utratą słuchu
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci