Menu

Jak radzić sobie z utratą słuchu

Blog poświęcony problemom ze słuchem. Adresowany jest zwłaszcza do tych, którzy doświadczają właśnie tej przykrej dolegliwości.

Kiedy przeprowadzić badanie, czyli pierwsze objawy niedosłuchu

kaletatom

 

sound159915__180Stopniowa utrata słuchu jest u człowieka procesem naturalnym i postępuje wraz z wiekiem (z reguły im człowiek starszy tym jego słuch gorszy). Proces ten przyśpieszają pewne, szkodliwe czynniki zewnętrzne jak np. długotrwałe przebywanie w hałasie (praca przy głośnych maszynach bez odpowiednich zabezpieczeń, słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki) albo choroby czy urazy. To że ktoś z wiekiem słyszy coraz gorzej jest całkowicie normalne, jednak warto regularnie badać swój słuch zwłaszcza jeśli zaobserwujecie u siebie następujące objawy:

  • Trudności z rozumieniem tego co mówią do nas inne osoby np. mamy subiektywne wrażenie, że ktoś mówi niewyraźnie, lub nie możemy zidentyfikować każdego słowa. Często zdarza się również, że gubimy wątek rozmowy prowadzonej przez kilka osób.

  • Coraz głośniejsze ustawianie telewizora lub radia zwłaszcza na poziom głośności, który razi innych domowników

  • Problemy z prowadzeniem rozmowy telefonicznej (coraz cichsze te dzisiejsze komórki)

  • Zaczynamy mówić na tyle głośno, że pozostali uczestnicy konwersacji zwracają nam uwagę

  • Zdarza nam się nie usłyszeć pukania do drzwi, czyjegoś szeptu, czy wręcz kogoś, kto mówi do nas odwrócony tyłem

  • Cierpimy z powodu szumu w uszach

Jeśli zaobserwowaliście któryś z tych objawów, może to być znak, że pora wybrać się na kontrolę słuchu do wyspecjalizowanego gabinetu i ewentualne zastosowanie aparatu słuchowego jeśli niedosłuch tego wymaga.

 

© Jak radzić sobie z utratą słuchu
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci